Oyate News - Positive News You Can Use!

Sisseton-Wahpeton Oyate 2021 Winter General Council Thursday and Friday Agenda

 

Last updated 12/6/2021 at 7:43pm



AGENDA DAY 1: THURSDAY DECEMBER 16, 2021

OPENING CEREMONY

9:00 AM Flag Song Long Elk

Posting of Colors Veteran's Service Office

9:20 AM Roll Call Verlyn Beaudreau

Opening Prayer Harvey Quinn

9:30 AM Chairman's Report Chairman Hopkins

TRIBAL CHAIRMAN'S PROGRAMS

9:50 AM Law Enforcement- Gary Gaikowski

10:00 AM Emergency Management- Jim Pearson

10:10 AM COVID-19 Task Force- Thomas LaBlanc

10:30 AM Planning Office- Matt Thompson

10:40 AM Economic Development- Will Fish

10:50 AM Zoning Office- Mike LaBatte

11:00 AM Sex Offender Registry Office & Parole- Joan White

11:10 AM Tribal Historic Preservation Office- Dianne Desrosiers

11:20 AM Tribal Realty- Jerry Eastman

11:30 AM Natural Resources & Fish/Wildlife- Charlene Miller

11:40 AM Office of Environmental Protection- Erin Kiyukanpi

11:50 AM Veteran's Service Office- Geri Opsal

12:00 - 1:00 PM Tribal Council Lunch Break & Prize Drawings - Do Not Need to be Present to Win

1:00 PM Dakota Language Institute- Ricardo Bertsch

1:10 PM Lake Traverse Utilities Commission- John Cloud

1:20 PM Tribal Roads- Richard White

1:30 PM Transportation- Cliff Eberhardt

1:40 PM TERO Office- DelRay German

1:50 PM Homebuyers Program- Jermaine Eastman

2:00 PM Sisseton-Wahpeton Housing Authority- Eric Shepherd

TRIBAL VICE-CHARIMAN'S PROGRAMS

2:10 PM Vice-Chairman Remarks- Eddie Johnson

2:20 PM Finance Office- Christopher Adams

2:30 PM Budget Office- Lexie Fancher

2:40 PM Tax Office- Brenda Bellonger

2:50 PM Tribal Court- Chief Judge Ruth Hopkins

3:00 PM Closing Remarks- Chairman Hopkins

Note: Scheduled reporting times may vary and/or agenda may be change. Thank you.

AGENDA DAY 2: FRIDAY DECEMBER 17, 2021

OPENING CEREMONY

9:00 AM Flag Song Tiospa Zina Tribal School

Posting of Colors Veteran's Service Office

9:15 AM Roll Call Verlyn Beaudreau

Opening Prayer Vern Donnell

9:20 AM Welcome and Opening Remarks Chairman Hopkins

TRIBAL SECRETARY'S PROGRAMS

9:30 AM Tribal Secretary's Remarks- Myrna Thompson

9:40 AM Elderly Affairs- Bonnie Thompson

9:50 AM Elderly Nutrition- Ron Redday

10:00 AM Tribal Enrollment- Zelma Flute

10:10 AM Food Pantry- Geno Locke

10:20 AM Little Steps Day Care- Cortney Boggess

10:30 AM Child Protection- Deborah Divine

10:40 AM Child Support- Dr. Diana Canku

10:50 AM Early Childhood Intervention- Charnelle Gill

11:00 AM Enemy Swim Day School- Dr. Nadine Eastman

11:10 AM Tiospa Zina Tribal School- Gabe Kampeska

11:20 AM Sisseton-Wahpeton College- Dr. Lane Azure

11:30 AM Higher Education Office- Janell Williams

11:40 AM Employment Training Service Center- Devon Bursheim

12:00- 1:00 PM Tribal Council Lunch Break

1:00 PM Tribal Health Director & Generation Indigenous Program- Leah Fyten

1:10 PM Community Health Representative/Maternal Child Health- Lorraine German

1:20 PM Health Administration- Sara DeCoteau

1:30 PM Tribal Opioid Response- Josie Deutsch

1:40 PM Community Health Education- Audrey German

1:50 PM Diabetes Fitness Center- Sara Lincoln

2:00 PM Dakota Pride Center- Richard Bird

2:10 PM Feasibility Study Update- Mike Laverdure

2:20 PM Mayuteca Treatment Program- Skyman Redday

2:30 PM Youth & Family TREE, Native Connections Program- Norman Johnson

2:40 PM Indigenous LAUNCH- April Eastman

2:50 PM Domestic Violence Prevention Initiative- Melaine Stoneman

3:00 PM Youth Lodge Project, Youth Department- Derrick McCauley

3:10 PM Homeless Shelter- Dora Jones

3:20 PM Closing Remarks- Chairman Hopkins

Note: Scheduled reporting times may vary and/or agenda may be change. Thank you.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 01/17/2022 09:42